Jak działa mechanizm pobudzania produkcji kolagenu podczas mezoterapii mikroigłowej?
Jest to bardzo złożony proces, jednak sama zasada jest dość łatwa do zrozumienia. Nasza skóra reaguje na wbijanie mikroigieł poprzez samoczynną obronę. W momencie nakłuwania rozpoczyna się proces wysyłania sygnałów do wzrostu komórek niezróżnicowanych. Sygnały te stymulują rozprzestrzenienie się nowych komórek, np. fibroblastów, które syntezują włókna kolagenu i elastyny. Funkcją fibroblastów niezbędnych do gojenia się ran jest automatyczny (nieodwracalny), jednokierunkowy. W efekcie następuje dołączenie zsyntetyzowanych włókien kolagenowych do istniejącej macierzy kolagenowej górnej skóry. Ta nowa dodatkowa warstwa włókien kolagenu pogrubia i wypełnia skórę. Następuje spłycenie istniejących zmarszczek, poprawa elastyczności skóry, grubości jej kolorytu ,a blizny są mniej widoczne.
Ponadto sam zabieg mezoterapii mikroigłowej stymuluje naczynia krwionośne umiejscowione w komórkach śródbłonka do tworzenia nowych kapilar - przyczynia się do lepszego ukrwienia skóry.
Doskonały system mikronakłuć zastosowany w nowoczesnych urządzeniach do mikronakłuwania pozwala na wyodrębnienie trzech mechanizmów działania w procesie pobudzania komórek skóry oraz odbudowy jej struktury.
Pierwszy mechanizm zapoczątkowany mikronakłuwaniem skóry, podczas którego dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, a także pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej.
Drugi mechanizm polegający na stymulacji fibroblastów, a co za tym idzie przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV, I oraz elastyna. W tym procesie dochodzi również do pobudzenia procesów angiogenezy.
W ostatnim, trzecim etapie mechanizmu działania mikronakłuwania, dochodzi do remodelingu i przebudowy skóry: poprawy gęstości i elastyczności.
Struktura skóry dzięki obecności nowego kolagenu staje się znacznie grubsza i jędrniejsza. Wszystko to dzięki naturalnym zdolnościom organizmu ludzkiego do naprawy skóry oraz fizjologicznej indukcji kolagenu. Oprócz tych najbardziej pożądanych działań jak odbudowa produkcja włókien kolagenowych i elastynowych dochodzi również do takich procesów jak:
Zabieg najczęściej obejmuje skórę twarzy, ale może dotyczyć każdej okolicy, na przykład szyi, dekoltu, rąk. Celem zabiegów jest odmłodzenie, odżywienie, nawilżenie i zwiększenie gęstości skóry, zniwelowanie blizn i przebarwień oraz redukcja zmarszczek.
Wskazania do zabiegu: